OLD BOYS OF EXCELLENCE


Category: Athletics

Herb Elliott [’54]

Herb Elliott [’54]
Category: Athletics

Olympics Gold 1500 metres, world record (3:35.6) (Rome 1960).  Commonwealth Games Gold 880 yards, Gold 1 mile (Cardiff 1958).  Never lost a race over 1500m or the mile.  Broke the 4 minute mile on 17 occasions.  World record Mile 6.8.1958 (3:54.5).  World record 1500m 8.1958 (3:36.0).  Men’s 1500m World Record Hiolder 28.8.1958-8.7.1967.  Men’s Mile World Record Holder 6.8.1958-27.1.1962.  Retired May 1961.  Torchbearer Olympics Sydney (2000).  Associated Press Male Athlete of the Year 1958.  Ranked in Western Autralia’s 100 Mosti Influential People (c. 2009).  Biography The Golden Mile (Cassell, 1961).  Member of the Order of Australia (MBE) 1964.  Queen’s Birthday Honours Companion of the Order of Australia (AC) 2002.

John Steffensen [’99]

John Steffensen [’99]
Category: Athletics

Silver Medallist 2004 Sydney Olympics (4 x 400m Men’s Relay).  Commonwealth Games Melbourne 2006 Gold medal new PB 44:73 400metres, Gold medal 4x400m relay. Blatchford National Squad 1999.

Nicholas Ward [’87]

Nicholas Ward [’87]
Category: Athletics

Junior 800m Australian team.  Wa 400m Hurdles champion 1991-1997.  Australian representative Commonwealth Games Victoria, Canada.

Stephen Spiers [’85]

Stephen Spiers [’85]
Category: Athletics

Cross Country:  3000m world record holder, U13 Open 1500m winner as a Yr 8 student, U15 National 10km record holder 1982.  Defeated an all star staff triathlon team completing each stage on his own at the age of 14.  Top 10 finisher 1987 World Championship. PSA 1500m record.

Category: Basketball

Jarrad Prior [’04]

Jarrad Prior [’04]
Category: Basketball

Perth Wildcats (2010, 2011)

Joel Wagner [’04]

Joel Wagner [’04]
Category: Basketball

Perth Wildcats (2010), Sydney Kings (2011)

Trian Iliadis [’06]

Trian Iliadis [’06]
Category: Basketball

Division 1 College Basketball in USA for Old Dominion University.

Category: Cricket

Beau Casson [’99]

Beau Casson [’99]
Category: Cricket

Western Australian team 2002-06.  News South Wales team 2006-present.  First Class Debut 2002-03 v Tasmania.  Australian Test team June 2008.  Twenty20 matches (2). Slow left arm spin / right hand batsman – all rounder.  Man of the Match v Queensland at WACA in January 2004 (8 wickets).  Middle order bat – won WACA Pennant cricket batting average award in 2001-02.  Member of Australia’s World Cup winning U19 team (2002).  Junior Cricket – U19 Australian team 2001-02, won U19 Cricket World Cup in NZ 2002.  U19 Youth Test team v Sri Lanka 2001. U17 team 1999.

Simon Katich [’92]

Simon Katich [’92]
Category: Cricket

Western Australia 1997-2002.News South Wales Blues 2003- (Captain).  Derbyshire County Cricket Club 2007 (Captain).  Kings XI Punjab, Indian Premier League (2008).  Left handed opening bat.  Part time left arm unorthodox spin bowler.  West Australian State team debut 1996-97.  Test debut Ashes tour v England 2001.  One Day International debut v Zimbabwe 2000-01.  Pura Cup / Sheffield Shield record for runs in a season 2007-08 (1,506 runs / average 94.12 for NSW).   Pura Cup Player of the Year 2007-08.  Scored 306 v Queensland at SCG 2007-08(first player to score 300 at SCG since Don Bradman).

Category: Cycling

Ben Cureton [’98]

Ben Cureton [’98]
Category: Cycling, Rowing

Olympics Silver medal in Athens, Beijing, London. World Champion 2011.  Winner Perth Kalgoorlie 500km Classic.  Blade skated from Perth to Bunbury to raise funds for cancer research. National cycling champion

Henk Vogels Jnr [’90]

Henk Vogels Jnr [’90]
Category: Cycling

Australian Cyclist of the Year 1997.  Commonwealth Games 1994.  Two Olympic games.  Australian team in World Road Championships 05, 02, 98, 97, 94, 93.  Australia team World Jnr Road Championships 1991.  Australian team World Jnr Track Championships 1991.  Awarded Medal of Order of Australia in 2007 Queen’s Birthday Honours List.  Henk Vogels Cycling Foundation Inc founded in 2002 to provide funds to promising elite, disadvantaged and disabled WA cyclists.

Category: Football

Andrew Embley [’98]

Andrew Embley [’98]
Category: Football

1999 Debut, West Coast Eagles / Swan Districts, 2000 AFL Rising Star Nominee, 2004 International Rules series, 2006 WCE Premiership player, 2006 Norm Smith Medallist, 2004-2007 WCE Vice Captain, Member of TOBA Team of the Era 2003

Ashley Sampi (’01)

Ashley Sampi (’01)
Category: Football

2002 – 2007 West Coast Eagles (2004 Mark of the Year).
Recruited from South Fremantle.

Craig Holden (’74)

Craig Holden (’74)
Category: Football

1976 – 1981 Swan Districts (98 games)
1982 – 1986 North Melbourne (29 games)
1984 – 1988 Sydney Swans (80 games)

1975 Jack Clarke Medal (Medallists’ Medal)
1981, 1984, 1985, 1987 WA State Team
1987 All Australian Team

Craig became a Development Manager for the Sydney Swans and a match committee member. In 2006 Craig was honoured with life membership of the Sydney Swans.

David O’Connell (’80)

David O’Connell (’80)
Category: Football

Claremont, State player (2 games).
West Coast Eagles.
Fitzroy.
Medallist Medal (WAFL Colts Fairest & Best).

David Ogg (’84)

David Ogg (’84)
Category: Football

Swan Districts (1990 WAFL Grand Final winners)
1990 State Player
1990 Drafted Brisbane
1992 West Coat Eagles
1994 Swan Districts Leading Goal Kicker

Evan Hewitt (’95)

Evan Hewitt (’95)
Category: Football

Original team: Subiaco
1996: Drafted North Melbourne
1997 – 2000 North Melbourne
2001 – 2002 Adelaide
2003 – 2006 South Fremantle

1998 Rising Star nomination

Fraser McInnes (’10)

Fraser McInnes (’10)
Category: Football

Drafted 2011 West Coast Eagles / Perth.

Gary Malarkey (’70)

Gary Malarkey (’70)
Category: Football

1972 Played in the premiership with East Perth.
1973 Fairest and Best – East Perth
1977 Geelong

Glen Bartlett (’81)

Glen Bartlett (’81)
Category: Football

East Perth
1987 West Coast Eagles (‘Best Clubman’ award)
1990 East Perth (Bernie Naylor Medal winner)
State player (1 game)

Jacob Brennan (’07)

Jacob Brennan (’07)
Category: Football

2012 Debut West Coast Eagles/East Fremantle.

Jarrhan Jacky (’06)

Jarrhan Jacky (’06)
Category: Football

Original Team: Subiaco (WAFL)
2008 – 2010 Adelaide Crows

Jeff Garlett (’06)

Jeff Garlett (’06)
Category: Football

2009 Debut Carlton.
2010 NAB AFL Rising Star nominee

John O’Connell (’49)

John O’Connell (’49)
Category: Football

Early 1950’s Claremont.
1955 Geelong.
1961 Claremont.
State player (10 games).
1987 – 1991 Claremont club president
2012 Inducted into the West Australian Football Hall of Fame.

John’s two of his sons, David O’Connell (’80) and Michael O’Connell (’79), played for the West Coast Eagles.

Josh Hill (’06)

Josh Hill (’06)
Category: Football

2007 Debut Western Bulldogs.
2008 Rising Star Nominee.
2011 West Coast Eagles.

Lewis Stevenson (’06)

Lewis Stevenson (’06)
Category: Football

Recruited from Claremont
2010 Debut West Coast Eagles

Luke Webster (’99)

Luke Webster (’99)
Category: Football

2000 Captained the WA Under 18’s team in the national championships
Recruited from East Perth (2001 premiership team)
2001 Fremantle Dockers
2003 Simpson Medal
2003 & 2009 WAFL representative side
2010 WAFL representative captain
2012 Carlton development coach

Luke’s brother Ryan, father Ron and grandfather Ray also all played league football for East Perth. Ron Webster, who passed away in January 2006 was also the CEO of the WA Amateur Football League.

Matthew Spencer (’02)

Matthew Spencer (’02)
Category: Football

2006 – 2007 Geelong
2008 – 2009 Swan Districts

Michael Brennan [’82]

Michael Brennan [’82]
Category: Football

West Coast Eagles 179 games (Vice Captain, member of inaugural team) / East Fremantle, State player (3 games), WCE Premiership player 1992, 1994.  Best Clubman Award 1995.  WCE Team of the Decade.

Michael O’Connell (’79)

Michael O’Connell (’79)
Category: Football

1982 Claremont.
West Coast Eagles.

Michael is the son of former Geelong star John O’Connell (’49), Michael was later joined on the West Coast Eagles club list by younger brother David O’Connell (’80).

Patrick McGinnity (’06)

Patrick McGinnity (’06)
Category: Football

2009 Debut West Coast Eagles / Claremont.
2007 NAB AFL U18’s winning team.

Paul Maher (’93)

Paul Maher (’93)
Category: Football

Perth (Captain) / South Fremantle
1998 Debut Fremantle Dockers
1998 – 2000 Fremantle Dockers

Reece Conca (’09)

Reece Conca (’09)
Category: Football

2011 Debut Richmond / Perth.

Sharrod Wellingham (’05)

Sharrod Wellingham (’05)
Category: Football

2006 Collingwood Rookie Draft

2008 Debut Collingwood

2010 Collingwood Grand Final winning team

2013 West Coast Eagles

 

 

 

 

 

Travis Colyer (’08)

Travis Colyer (’08)
Category: Football

2010 Debut Essendon / Claremont.

Category: Hockey

Gerard Pearce [’84]

Gerard Pearce [’84]
Category: Hockey

National Hockey League 1990s.  Won Australian titles for WA and NSW.

Jeremy Carton [’79]

Jeremy Carton [’79]
Category: Hockey

Captain of Trinity 1st Hockey (toured Indonesia, Singapore, Malaysia 1979).  Played top level hockey in WA and Queensland.

Julian Pearce [’56]

Julian Pearce [’56]
Category: Hockey

Australia representative  in 45 international matches.  Defender.  State Colts team 1958 (Captain).  State Senior team (1958) – played for the only time with all 5 brothers (Cec, Mel, Eric, Gordon – Class of 1952), won National Final.  Represented WA in 1959, 60, 64, 65, 68.  Australian team (with brothers Eric & Gordon) Rome Olympics 1960.  Ten Nation Championship India (1962 – forerunner to today’s Hockey World Cup).  Bronze medal Tokyo Olympics (1964) with brother Eric.  Silver medal Mexico Olympics (1968) with Eric & Gordon.  Retired 1970.  Played grade compeition and coached TC until mid 1980s.  Western Australian Hall of Champions 1987.  Sport Australia Hall of Fame 1990.

Kevin Carton [’51]

Kevin Carton [’51]
Category: Hockey

Australian & West Australian Hockey Captain.  Dual Olympian (Melbourne 1956 / Rome 1960).  Australian Sports Medal (1999), OAM (2000).  Australian Centenary Award for services to tourism and hockey.  Australian National Service Medal.

Maurice Foley [’46]

Maurice Foley [’46]
Category: Hockey

Olympics Melbourne 1956

Category: Rowing

Ben Cureton [’98]

Ben Cureton [’98]
Category: Cycling, Rowing

Olympics Silver medal in Athens, Beijing, London. World Champion 2011.  Winner Perth Kalgoorlie 500km Classic.  Blade skated from Perth to Bunbury to raise funds for cancer research. National cycling champion

Stefan Szczurowski [’99]

Stefan Szczurowski [’99]
Category: Rowing

Olympics Bronze medal Men’s 8 Athens 2004.  Olympics Sydney 2000.  Flag carrier Closing Ceremony Sydney 2000. 2 x Junior World Champion

Category: Soccer

Shaun Murphy [’87]

Shaun Murphy [’87]
Category: Soccer

AIS 1988.  Australian U20 team 1989.  Australian U23 team 1992. Notts County 1992-97.  West Bromwich Albion 1997-99.  Sheffield United 1999-2003.  Crystal Palace 2001-02.  Perth Glory (Captain) 2003-04.  Australian National team 2001 Conferderations Cup (famously scored a winner against Brazil).  Australian team Barcelona Olympics 1992.  Coached TC 1st XI 2008. (won PSA competition 2008)

Category: Swimming

Antony Matkovich [’94]

Antony Matkovich [’94]
Category: Swimming, Waterpolo

Olympics Silver medal 4 x 200m Freestyle Athens 2004.  Scholarship AIS 2000.  Member of Australia’s Waterpolo team.  World Championships Gold medal 4 x 200m Freestyle relay Japan 2001.  World Championships Gold medal 4x200m Freestule relay Spain 2003.   2008/2009 TC waterpolo coach.

Jeremy McClure [’04]

Jeremy McClure [’04]
Category: Swimming

Paralympics 100m Backstroke finalist Athens 2004.
London Olympics 2012.

Travis Nederpelt [’03]

Travis Nederpelt [’03]
Category: Swimming

Athens Olympics 2004 – 8th 400m Individual Medley, 17th 200m Butterfly.  Commonwealth Games Melbourne 2006. Pan Pacific Swimming Championships.  FINA World Championships.  Australian Youth Olympic Festival Sydney 2003 – won 7 gold medals.

Category: Waterpolo

Antony Matkovich [’94]

Antony Matkovich [’94]
Category: Swimming, Waterpolo

Olympics Silver medal 4 x 200m Freestyle Athens 2004.  Scholarship AIS 2000.  Member of Australia’s Waterpolo team.  World Championships Gold medal 4 x 200m Freestyle relay Japan 2001.  World Championships Gold medal 4x200m Freestule relay Spain 2003.   2008/2009 TC waterpolo coach.